Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 82 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Weight | 48 g (0.11 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.