Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Dynamic range | 120 dB |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Form factor | Bullet (shape) |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Smart IR |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Tilt angle range | 0 - 90 u00b0 |
| Angle of rotation | 180 u00b0 |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Video motion detection |
| Flash memory | 8000 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 308 mm (12.01 ") |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.