Back to Top
Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are designed to work together. Accept no substitutes.
The Xerox Black Toner Cartridge 006R01771 is synonymous with quality that is reliable. When you use this genuine toner, your black and white prints will consistently have a clean and professional appearance.
The black toner can print approximately 52,000 pages before it needs to be replaced.
| Black toner page yield | 52000 pages |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | AltaLink B8145/B8155/B8170 |
| Width | 89 mm (3.47 ") |
| Depth | 465 mm (18.14 ") |
| Height | 94 mm (3.67 ") |
| Weight | 1120 g (2.47 lbs) |
| Single pack | |
| Original |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.