Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 355 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Film scanning |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Scan file formats | JPG, PDF, TIFF |
| Scan to | File |
| Button functions | On |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Minimum hard disk space | 120 MB |
| USB required | |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Mac compatibility | |
| Minimum processor | Pentium III |
| Compatible operating systems | Windows 7/Vista/XP/2000 Mac 10.3-10.x |
| Windows operating systems supported | Y |
| Certification | RoHS, WEEE |
| Width | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 309 mm (12.05 ") |
| Height | 53 mm (2.07 ") |
| Weight | 588 g (1.3 lbs) |
| Scan time | 7 s |
| Safety | FCC B, CE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.