Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Compatible products | T41S, T42S, T46S, T48S, T42U, T43U, T46U, T48U, T53, T53W, T54W, T57W, T58, T58W, VP59 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 109 dB |
| Driver unit | 35 mm |
| Noise canceling |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 96.5 g (0.21 lbs) |
| Quick start guide | |
| Carrying case |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.