Back to Top
| Device interface | USB |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 1.8 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 127 mm (4.95 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Mouse weight | 95 g |
| Quick start guide | |
| Package width | 200.66 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package height | 55.88 mm |
| Package weight | 181.437 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.