Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 18U |
| Product colour | Black |
| Side panels included | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Key lock | |
| Size | 19 " |
| Front door key lock | |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1, REACH |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 1070 mm (41.73 ") |
| Height | 925 mm (36.08 ") |
| Weight | 72120 g (159 lbs) |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 1160 mm |
| Package height | 1060 mm |
| Mounting depth (min) | 191 mm |
| Mounting depth (max) | 921 mm |
| Package weight | 93000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
