Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 25U |
| Maximum weight capacity | 1500 kg |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1050 kg |
| Adjustable mounting rails | |
| Removable back door | |
| Removable front door | |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Cable management | |
| Design | 4-post |
| Key lock | |
| Castor wheels | |
| Product colour | Black |
| Frame type | Closed |
| Back door key lock | |
| Material | Steel |
| Front door key lock | |
| Side panel key lock | |
| Certification | RoHS |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 1070 mm (41.73 ") |
| Height | 1237 mm (48.24 ") |
| Inner width | 570 mm |
| Inner depth | 1000 mm |
| Inner height | 1110 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 1145 mm |
| Package height | 1450 mm |
| Package weight | 114300 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 100 |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
