Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 25U |
| Maximum weight capacity | 800 kg |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Frame type | Closed |
| Design | 4-post |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Castor wheels | |
| Material | Steel |
| Front door key lock | |
| Certification | CE, RoHS |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 1000 mm (39 ") |
| Height | 1216 mm (47.42 ") |
| Inner width | 465 mm |
| Inner depth | 877.9 mm |
| Inner height | 1116 mm |
| Weight | 72000 g (158.73 lbs) |
| Package width | 1310 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 305 mm |
| Mounting depth (max) | 813 mm |
| Package weight | 75000 g |
| Nuts included | |
| Screws included | |
| Quick installation guide | |
| Mounting kit |
| Compliance industry standards | DIN41491 Part I, EIA RS310-D, IEC297-2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
