Back to Top
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | TUV |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Output connections | 8 x NEMA 5-15R |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 4500 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 1500 VA |
| Maximum input current per phase | 15 A |
| Maximum total current draw per phase | 15 A |
| Dimensions (WxDxH) | 432 x 76 x 89 mm |
| Weight | 2950 g (6.5 lbs) |
| Package weight | 3800 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 463 x 295 x 151 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
