Back to Top
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, UL, REACH |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Cable length | 3.66 m |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 30 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 438 x 126 x 44 mm |
| Weight | 3800 g (8.38 lbs) |
| Package width | 473 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 281 mm |
| Package volume | 4600 cm³ |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
