Back to Top
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, UL |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging content |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Maximum total current draw per phase | 30 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 47 x 833 mm |
| Weight | 2780 g (6.13 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 156 x 137 x 966 mm |
| Package weight | 3240 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
