Back to Top
| Output power capacity | 3 VA |
| Output power | 2700 W |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 645 J |
| Efficiency | 98.5 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 18 min |
| Typical backup time at full load | 6.3 min |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| Automatic battery test | |
| Battery capacity | 738 VAh |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Battery replacement |
| Audible alarm(s) |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | C-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, EN 55022 Class A, EN 60950, FCC Part 15 Class A, GOST, IRAM, UL 1778, VDE, REACH, PEP, EOLI |
| Width | 432.00 mm (16.85 ") |
| Depth | 667 mm (26.01 ") |
| Height | 85.00 mm (3.32 ") |
| Weight | 37320 g (82.28 lbs) |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 869 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package weight | 45360 g |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Software CD | |
| Temperature sensor | |
| Cables included | RS-232 |
| Packaging content |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
