APC Symmetra LX Power Module SYPM4KP
During power module replacement, this power module is designed for hot-swappability for easy installation and uninterrupted power to protected equipment.
In addition, the power module can be configured with the redundant N+1 architecture of the UPS, allowing the UPS to handle module failures without interfering with connected devices.
Additional power modules can be added to increase the maximum power output of the Symmetra LX UPS family.
Using APC Symmetra Power Module 4000VA SYPM4KP, companies can easily increase power to scale with their expanding IT needs by adding 3,200 watts/4,000 volt amperes to Symmetra UPS units.
A hot-swappable design enables quick installation or replacement if a power module fails, so devices connected to the module continue to receive power.
Symmetra UPS systems are configured for N+1 redundancy, meaning that whenever a module fails, an additional module can take over.
During normal operation, redundant modules also increase network availability by sharing loads equally between all modules.
| Output power capacity | 4000 VA |
| Output power | 3200 W |
| Product colour | Silver |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | CSA, FCC Part 15 Class A, UL 1778 RoHS 7b Exemption |
| Package weight | 18180 g |
| Output connections | 1x Hard Wire 4-wire (2PH + N +G) |
| Dimensions (WxDxH) | 250 x 565 x 150 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 330 x 790 x 439 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
