Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 340 J |
| Efficiency | 91 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30P |
| Power plug | NEMA L6-20P |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 8.3 min |
| Typical backup time at full load | 2.3 min |
| Battery voltage | 96 V |
| Battery replacement alarms | Audible |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, UL 1778 |
| Energy Star certified |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 635 mm (24.77 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 31300 g (69 lbs) |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 871 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 36740 g |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
