Back to Top
| Output power capacity | 450 VA |
| Output power | 280 W |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 320 J |
| AC outlet types | C13 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 19.4 min |
| Typical backup time at full load | 5.9 min |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Automatic battery test | |
| Battery replacement alarms | LED |
| Hot-swap battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Replacement battery cartridge | RBC18 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Hold time (min) | 4 ms |
| Hold time (max) | 8 ms |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Network |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 38 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Input connections | IEC-320 C14 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | C-tick, CE, GOST, VDE, PEP, EOLI |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 383 mm (14.94 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 10180 g (22.44 lbs) |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 589 mm |
| Package height | 164 mm |
| Package weight | 11730 g |
| Cables included | RS-232 |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Software CD |
| Quantity per pallet | 24 pc(s) |
| Nominal output voltage | 230 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
