Back to Top
| Output power capacity | 2.2 VA |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 82 V |
| Input operation voltage (max) | 144 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 530 J |
| Efficiency | 96 % |
| Output voltage regulation | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black, Silver |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Y |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 7620 m |
| Certification | CSA C22.2 No 107.1, CULus, FCC part 15 class A, UL 1778, UL 1973 |
| Width | 432.05 mm (16.85 ") |
| Depth | 683.01 mm (26.64 ") |
| Height | 86.11 mm (3.36 ") |
| Weight | 31869 g (70.26 lbs) |
| Package width | 599.95 mm |
| Package depth | 980.44 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 39213 g |
| LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
