Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 1335 J |
| Efficiency (ECO mode) | 97 % |
| ECO mode | |
| Output power factor | 0.9 |
| Input power factor | 0.99 |
| Output voltage regulation | 2 % |
| Crest factor | 3:1 |
| Output frequency regulation | 0.25 Hz |
| Power plug | NEMA L6-30R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL 1778 5th Ed. CSA C22.2 NO.107.3-05 FCC Part 15 Class A |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 600 mm (23.4 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 30930 g (68.19 lbs) |
| Package width | 558.8 mm |
| Package depth | 908.56 mm |
| Package height | 234.7 mm |
| Package weight | 36740 g |
| Cables included | Input power cable |
| Metal | |
| 40/70 | |
| RB1290X6A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
