Back to Top
| Suitable for | Processor |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2 |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (high speed) | 23.6 dB |
| Maximum airflow | 58.35 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of heat pipes | 4 |
| Fan connector | 4-pin |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Copper |
| Power consumption (typical) | 5.76 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 9 V |
| Rated current | 0.48 A |
| Width | 123.6 mm (4.82 ") |
| Depth | 137.7 mm (5.37 ") |
| Height | 114.1 mm (4.45 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
