Intel, Quad-Core, J4125, 2.7 GHz, 2 x DDR4 SO-DIMM, 128Mb AMI UEFI Legal BIOS with GUI support, UHD Graphics 600, 7.1 CH HD Audio, ASRock XFast LAN
Packed with a COM port + Printer port + D-Sub + HDMI combo. Plus the HDMI port supports Full HD 1080p Blu-ray (BD) playback.
Supports HEVC 10-bit Decoding/Encoding to provide substantially improved video quality and higher bit depth video experience.
Pure black PCB appearance. The new Sapphire Black PCB represents rock-solid quality and gives the motherboard a more mysterious touch.
High Density Glass Fabric PCB design that reduces the gaps between the PCB layers to protect the motherboard against electrical shorts caused by humidity.
Supports the latest DDR4 SO-DIMM memory modules and most extreme memory performance!
Who says high quality audio is only available on high-end motherboards? ASRock applied ELNA audio capacitors on mainstream and entry-level motherboards! Compared with traditional solid caps, the leakage current of ELNA audio caps is merely 3uA. This is the key to reduce noise level significantly and satisfy even the pickiest audiophiles.
Some sensitive digital components on the motherboard are vulnerable to power surges, the excessive current may cause your system to malfunction immediately. ASRock Full Spike Protection includes various technologies to prevent your motherboard’s components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
ASRock Live Update & APP Shop is designed for your convenience. We provide various apps and support software for users to download. You can also easily optimize your system and keep your motherboard up to date with ASRock Live Update & APP Shop.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Certification | FCC, CE - ErP/EuP ready (ErP/EuP ready power supply is required) |
| HDCP | |
| DirectX version | 12.0 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| OpenGL version | 4.4 |
| PCI Express x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.0 |
| ACPI version | 5.0 |
| BIOS memory size | 128 MB |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 170 mm (6.63 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
