Intel Processor N100, 1 x DDR4-SDRAM up to 32GB, LAN, 1 x RJ-45, 2 x SATA III, 1 x M.2(M), UEFI AMI, Micro ATX
The newest Intel® N100 processor, built on the Gracemont CPU microarchitecture using the Intel® 7 process, features 4 E-cores with a turbo frequency of 3.4GHz and Intel® UHD Graphics with 24 EUs. It is suitable for affordable, entry-level computing.
Complete with all three types of most used connectors! Packed with a D-Sub + DisplayPort + HDMI combo.*Supported only with processors with integrated graphics. Please check CPU support list from each motherboard webpage.
The CPU is covered by a specially designed heatsink which allows advanced heat dissipation. Utilizing an ultra quiet fanless design, this ASRock motherboard provides the most silent computing environment.AV1 Decoding + 4KSupports 10-bit HEVC & VP9 encoding/decoding, hardware-accelerated AV1 decoding, and a max. resolution of up to 4K x 2K 60Hz.
USB 3.2 Gen1 Type-C delivers up to 5 Gbps data transfer rate and next generation reversible USB design to the rear panel of computer case.
Besides the onboard LAN port, users may also choose wireless connections by M.2 (Key E) slot.*Wi-Fi module is not included.
No need to worry about lack of disk drive! Asrock preinstall LAN driver to ensure that you are able to install all drivers needed in an easier way than using SCD.step1: Install Auto Driver Installerstep2: Update drivers neededstep3: Done!
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 1 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Non-ECC | |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Processor N |
| Processor socket | NA (integrated CPU) |
| Processor model | N100 |
| Processor cores | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 2 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Chassis intrusion connector | |
| TPM connector |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek 8111H |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Certification | - FCC, CE - ErP/EuP ready (ErP/EuP ready power supply is required) |
| Graphics adapter family | Intel |
| Number of displays supported | 3 |
| Graphics adapter | Intel UHD Graphics |
| HDCP | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 MB |
| Width | 226 mm (8.81 ") |
| Depth | 178 mm (6.94 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | |
| Bundled software | - ASRock Motherboard Utility (A-Tuning) - ASRock XFast LAN |
| 3 | |
| Federal Communications Commission (FCC) | |
| 3200 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
