Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Maximum airflow | 76.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.96 mmH2O |
| Airflow | 130.3 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 300000 h |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.5 m |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 2.4 W |
| Rated current | 0.2 A |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 350 g |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS, Triman, UKCA, WEEE |
| Number of screws | 4 |
| Screws included |
| Shipping carton width | 387 mm |
| Shipping carton length | 432 mm |
| Shipping carton height | 375 mm |
| Shipping carton weight | 15040 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.