Back to Top
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 140 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (max) | 900 RPM |
| Noise level (high speed) | 14.9 dB |
| Maximum airflow | 49.8 cfm |
| Maximum air pressure | 0.58 mmH2O |
| Airflow | 85 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Certification | CE, TÜV, UL |
| Power supply | 3.6 W |
| Voltage | 6 - 12 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.3 A |
| Safety current | 0.3 Ah |
| Weight | 175 g (0.39 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 202 g |
| Master carton width | 380 mm |
| Master carton length | 460 mm |
| Master carton height | 340 mm |
| Master carton weight | 15630 g |
| Quantity per master carton | 72 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.