Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Full duplex | |
| Link aggregation | |
| Port mirroring | |
| 10G support |
| Switching capacity | 120 Gbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 89.3 pps |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 268.1 mm (10.46 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 31.8 mm (1.24 ") |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.