Back to Top
| Maximum scan size | 215.9 x 1828.8 mm |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 15 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 15 ppm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 30 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale, Monochrome |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display |
| Scan to | E-mail, File, Image, Memory Card, OCR |
| Scan drivers | ICA, SANE, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 53 dB |
| Sound pressure level (max) | 42 dB |
| Internal memory | 512 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Standard input capacity | 1 sheets |
| Card thickness (max) | 1.24 mm |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum scan width | 215.9 mm |
| Maximum scan length | 1828.8 mm |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Wireless LAN |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (standby) | 2.2 W |
| Power consumption (off) | 0.11 W |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi Direct | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Supported network protocols (IPv4) | DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS, DNS Resolver, mDNS, SNMPv1/v2c, ICMP, Web Services(Scan), HTTP/HTTPS server, LLMNR responder, SNTP Client |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 319 mm (12.44 ") |
| Depth | 63.1 mm (2.46 ") |
| Height | 45.4 mm (1.77 ") |
| Weight | 699 g (1.54 lbs) |
| Package width | 377 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1109 g |
| Warranty card | |
| Cables included | Micro-USB |
| Quick start guide |
| Wi-Fi | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y | |
| 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
