Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated |
| Compatibility | USB-C via DP Alt Mode M1 Mac |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 127 mm (4.95 ") |
| Depth | 63.5 mm (2.48 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 94 g (0.21 lbs) |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 165 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | |
| AC adapter included |
| 0.1 | |
| 1.2 | |
| 60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.