Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| DC-in jack | |
| Combo headphone/mic port | |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Card reader integrated |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Full duplex |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Output current | 2 A |
| Output voltage | 12 V |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Country of origin | Thailand |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 72.8 mm (2.84 ") |
| Depth | 134.8 mm (5.26 ") |
| Height | 186.9 mm (7.29 ") |
| Weight | 340.1 g (0.75 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B |
| Drivers included | |
| AC adapter included |
| CE, RoHS | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
