Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Curved |
| USB hub | |
| Pointing device | Trackball |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | |
| Number of hot keys | 20 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Wrist rest | |
| Split keyboard | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| Backlight |
| LED indicators | Y |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 521 x 235 x 38 mm |
| Keyboard weight | 844 g |
| Package width | 533 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1474 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.