Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1750 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Keypad integrated | |
| Customizable movement resolution | |
| Button functions | DPI switch, Off, On |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2400 - 24835, 2.4 GHz |
| Wireless range | 5 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Game edition | N |
| Wireless receiver interface | USB |
| Surface coloration | Monotone |
| Receiver type | Nano |
| Certification | c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Ergonomic design | |
| Plug and Play | |
| Built-in memory | |
| Rubber grips | |
| Customizable weight | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power consumption | 35 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Width | 106 mm (4.13 ") |
| Depth | 39 mm (1.52 ") |
| Height | 68 mm (2.65 ") |
| Mouse weight | 126 g |
| Receiver width | 19 mm |
| Receiver depth | 6 mm |
| Receiver height | 15 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 208 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.