Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 19000 DPI |
| Connector contacts plating | Gold |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Sensor type | PixArt PAW 3370 |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 7 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Rubber, Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | White |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1.8 m |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Adjustable Lift Off Distance (LOD) | |
| Maximum Lift Off Distance (LOD) | 2 mm |
| Adjustable polling rate |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 8, Windows 10 Education x64, Windows 8 Enterprise, Windows 10 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 10 Home, Windows 8 Pro x64, Windows 10 Home x64, Windows 8 x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 11, Windows 8.1 x64, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 62.4 mm (2.43 ") |
| Depth | 116.5 mm (4.54 ") |
| Height | 38.3 mm (1.49 ") |
| Receiver included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Weight | 58 g (0.13 lbs) |
| Polling rate | 125,1000 Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
