Back to Top
| Solid-state drive capacity | 240 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 380 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Controller type | Samsung Metis |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 98000 IOPS |
| Random write (4KB) | 15000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (read) | 2.1 W |
| Power consumption (write) | 3.2 W |
| Power consumption (max) | 1.5 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 6.8 mm (0.27 ") |
| Height | 69.85 mm (2.72 ") |
| Weight | 70 g (0.15 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.