Data centers, server rooms, and network wiring closets can use the PDUH20DV Single-Phase 100–240V Basic PDU, which offers 1.6 - 3.8kW of power.
It features 14 total outlets in total -- four C13 outlets in the front, eight C13 outlets in the back, and two C19 outlets in the rear.
Power for connected equipment is distributed to the input plug's 3.7-metre detachable cord, which connects to an AC power source, generator, or powered UPS for the facility.
You can power Tripp Lite PDUH20DV with a NEMA L6-20P adapter if you are using a 208/240V power source.
With the C19 connector, any country-specific cable can be plugged into the C20 inlet.
A switchless design keeps the equipment from being accidentally shut down, which can be expensive.
With the reversible all-metal housing, you can mount the device horizontally or vertically in EIA-19-inch racks, under a counter, or against the wall or on a workbench.
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950 (USA), CSA (Canada), CE (EU) |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-20P, IEC-320 C20 |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.7 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 100-240 V |
| Dimensions (WxDxH) | 438 x 95 x 44.5 mm |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.