Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6 |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Maximum cable length | 100 m |
| Power consumption (max) | 63.31 W |
| Power supply included | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 1.25 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 56 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 99.8 mm (3.89 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Package type | Box |
| User guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.