Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, U.P.C. |
| Working distance | 368 mm |
| Wavelength | 645 nm |
| Motion tolerance (cm/s) | 13 |
| Tilt reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB + RS-232 + RS-485 + Keyboard Wedge |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 4.0 BLE |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Power source type | DC |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| Battery life | 100 h |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Power consumption | 250 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 99 mm (3.86 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 161.6 g (0.36 lbs) |
| Cables included | Micro-USB |
| Charging base |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.