Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Switching capacity | 140 Gbit/s |
| Forwarding rate | 104.16 Mpps |
| MAC address table | 16384 entries |
| Store-and-forward | |
| Static route | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 12288 |
| VLAN support |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | v1/v2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Loop protection | |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | |
| Routing protocols | OSPF, RIP, RIPng, VRRP |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Virtual stacking (units) | 32 |
| Noise level | 57.1 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 333946 h |
| Power consumption (max) | 453.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Heat dissipation | 1545.8 BTU/h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
