Back to Top
| Output power capacity | 700 VA |
| Output power | 420 W |
| Input operation voltage (min) | 93 V |
| Input operation voltage (max) | 138 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 95 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network |
| Noise level | 25 dB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Certification | UL 1778, UL497A CE / cTUVus / NOM |
| RoHS compliance |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 259 mm (10.1 ") |
| Height | 249 mm (9.71 ") |
| Weight | 5900 g (13.01 lbs) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal output voltage | 115 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.