Back to Top
| Print technology | Dot matrix |
| Column capacity | 40/42, 33/35 |
| Print speed | 6 lps |
| Character size | 1.6 x 3.1 mm |
| Character density | 16 cpi |
| Ribbon life | 1.5 million characters |
| Paper dimensions | 57.5±0.5mm, 69.5±0.5mm, 76±0.5mm x 83.0 |
| Standard interfaces | USB |
| Buffer size | 4 KB |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Safety | UL, CSA, TÜV (EN60950) |
| Certification | WEEE, RoHS |
| Electromagnetic compatibility | VCCI A, FCC A, CE, AS/NZS 3548 B |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 160 x 248 x 138.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.