Introducing a top-tier tower case designed to deliver maximum cooling potential straight out of the box.
Experience excellent airflow with Fractal Torrent Nano's included Fractal Design 180 x 38 mm fan, which leverages power, size, and thickness for massive air-moving capacity. Front fan brackets allow for unblocked airflow, while easily accessible dust filters for the front and bottom ensure clean and efficient cooling.
Streamlined inside and out, Fractal Torrent Nano's open interior and top-mounted PSU provide ample space for components, while a removable top bezel and routing clips with cable ties make installation and cable management a breeze. The Torrent Nano's sturdy, vibration-damped drive tray supports a single HDD or dual SSDs, and an included dedicated SSD bracket offers room for 2x 2.5” drives.
The Torrent Nano's seamless tempered glass panels (TG versions) with bolt-free top-latching mechanisms provide transparent, easy handling. The top-mounted aerodynamic PSU shroud with integrated ARGB effects (ARGB strip only available on TG and RGB versions) and fully controllable LED lights (TG versions) and RGB fans (RGB version) make customization simple with motherboards supporting addressable RGB (5V).
Flexibility is a top priority for Fractal Torrent Nano, which is space-optimized yet capable of handling up to 3-slot thick 335 mm long GPUs. Integrated support for a water-cooling reservoir on the motherboard tray and an included GPU support bracket that helps your GPU stay level (user-assembled with instructions included) offer further customization options.
Experience the ultimate in cooling potential and easy installation with this top-tier tower case.
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | Micro-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 335 mm |
| Maximum PSU length | 200 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 1x 180 mm |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 140,240 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management | |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 222 mm (8.66 ") |
| Depth | 417 mm (16.26 ") |
| Height | 374 mm (14.59 ") |
| Weight | 5800 g (12.79 lbs) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 446 mm |
| Package height | 538 mm |
| Package weight | 7500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.