microATX, Intel H570 chipset, Socket LGA 1200, 4xDDR4 DIMM slots, 7.1ch audio, Gigabit LAN, RGB
Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions, and intelligent tuning options, the Prime H570M-PLUS provides daily users and DIY Gaming PC Builder with a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
Comprehensive controls form the foundation of the ASUS Prime series.
The renowned ASUS UEFI BIOS provides everything you need to configure, tweak, and tune your system.
It offers intelligently simplified options for PC DIY beginners as well as comprehensive features for seasoned veterans.
The UEFI's intuitive Advanced mode allows you to take complete control.
There is a built-in search function that makes it easy to find options, and there are several advanced functions that let you make fine-tuned changes so you can get the performance you want.
EZ mode displays vital settings and stats and also offers guided wizards, drag-and-drop functionality, and one-click application of important settings — all to help you get your rig up and running in no time.
The Prime H570 series is made with multiple onboard heatsinks and a variety of hybrid fan headers to keep your system cool and stable even when it's under a lot of stress.
The VRM heatsink and thermal pads improve heat transfer from the MOSFETs and chokes for better cooling performance.
The Prime H570 series has a lot of cooling controls that can be set up with the Fan Xpert2+ software or the UEFI BIOS.
Each header can dynamically reference varied thermal sensors.
Fan Xpert 2+ lets you map the temperature of supported ASUS graphics cards so you can get the best cooling for tasks that are hard on both the GPU and the CPU.
A dedicated integrated circuit protects each fan header from overheating and overcurrent. A dedicated PWM/DC header for self-contained water-cooling setups. Some onboard headers support auto-detection of PWM or DC fans.
The Prime H570 series is built to handle the additional cores and increased bandwidth of 11th generation Intel® Core™ processors. ASUS H570 motherboards have everything you need to boost your daily productivity, so your system will be ready to go with stable power, easy cooling, and a variety of ways to transfer data.
Revisions to the motherboard's trace routing provide the latest Intel processors with unrestricted access to memory bandwidth. ASUS OptiMem technology carefully maps memory signal paths across different PCB layers to reduce vias and adds shielding zones to reduce crosstalk.
Improved memory stability and compatibility. Lower memory latencies at equivalent voltages are possible. Improved memory frequency margin. Motherboards with OptiMem technology were tested with Synopsys HSPICE simulation software.
Prime H570M-PLUS has a total of two M.2 slots, and one of them supports data transfer speeds of up to 64 Gbps via PCI Express® 4.0. This means that OS or application drives can help speed up the time it takes to boot up and load apps. * Actual transmission speeds will be lower than the theoretical maximum speed. ** The M.2_1 supports PCIe 4.0, and the M.2_2 supports PCIe 3.0.
ASUS H570 motherboards are designed specifically for 11th generation Intel® Core™ CPUs and offer PCIe® 4.0 connectivity for the latest GPUs. You can make builds with lots of features that can easily handle high loads thanks to the high transmission speeds and wide bandwidth.
There are a lot of USB ports to support high-end systems with a lot of add-ons. Two of the USB connectors on the back are fast USB 3.2 Gen 2 and can transfer data at up to 10 Gbps.
The Prime H570M-PLUS supports Thunderbolt 4 via an on-board header. With the latest Intel-certified ASUS ThunderboltEX 4 add-on card, it can enable bi-directional speeds of up to 40 Gbps on a single cable. Additionally, this card has a daisy-chain function for multi-screen connection and supports up to an 8K resolution display. It can also provide up to 100 watts of power to fast-charge devices.
The Intel Ethernet Connection I219-V reduces the amount of work that the CPU has to do and offers very high TCP and UDP throughput for faster, more smooth data transfer.
The Prime H570M-PLUS motherboard comes along with a M.2 Slot (Key E) which can support type 2230 Wi-Fi/BT and Intel® CNVi (Integrated Wi-Fi/BT) module** The Wi-Fi/BT module is purchased separately.
The Prime H570 series adds small details that make every experience better, like exclusive codecs that make the sound sound better than ever and easy-to-use RGB lighting controls that let you change the look of your system to make it look like you.
When you put all of the onboard features together, you get high-quality audio, smart design, and high-end hardware that make the sound quality unlike anything you've ever heard.
Separates analog and digital signal domains, significantly reducing multi-lateral interference.
Ensures minimal crosstalk between audio paths.
Premium parts provide an immersive sound signature, with exceptional fidelity.
Outshine the competition A well-tuned enthusiast system deserves a matching aesthetic. ASUS Aura offers full RGB lighting control with a variety of functional presets for the strips connected to the onboard RGB headers, and it can all be synced with an ever-growing portfolio of Aura-capable hardware.
Two addressable Gen 2 RGB headers are capable of detecting the number of LEDs on second-generation addressable RGB devices, allowing the software to automatically tailor lighting effects to specific devices. The new headers also offer backward-compatibility with existing Aura RGB gear.
Armoury Crate is a new software utility designed to give you centralized control over supported products. From a single intuitive interface, Armory Crate allows you to easily customize RGB lighting and effects for every compatible device in your arsenal. The software also provides control over settings for an ever-growing number of ASUS products, including keyboard and mouse preferences. Armoury Crate even features dedicated product registration and news to help you stay in touch with the ASUS community.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,2933,3200,3333,3466,3600,3733,4000,4266,4400,4600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium G |
| Processor socket | LGA 1200 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 5 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector | |
| Thunderbolt headers | 1 |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I219-V |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H570 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | |
| BIOS memory size | 192 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| 8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
