Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Wireless charging |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Backlight |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ear coupling | Intraaural |
| Noise canceling | |
| Noise reduction type | Active |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone |
| Control type | Touch |
| Battery operated | |
| Battery capacity (charging case) | 515 mAh |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC off) | 30 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 6 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 30 h |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 7 h |
| Battery recharge time (charging case) | 1.45 h |
| Battery capacity | 53 mAh |
| Battery recharge time | 1.18 h |
| Width | 18.1 mm (0.71 ") |
| Depth | 19.8 mm (0.77 ") |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 24.4 x 48.7 x 58.9 |
| Charging case weight | 46.5 g |
| Height | 33.2 mm (1.29 ") |
| Weight | 5.4 g (0.01 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging case |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.