Back to Top
| Scanner type | 1D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Laser |
| Tilt reading angle | 0 - 30 ° |
| Pitch reading angle | 0 - 60 ° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 4842 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | Keyboard wedge, RS-232, RS-485, USB |
| Type | Fixed bar code reader |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 0.9 W |
| Power consumption (standby) | 0.85 W |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 102 mm (3.98 ") |
| Height | 150 mm (5.85 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.