Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | Laser |
| Pitch reading angle | -60 - 60 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 75000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, UL |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 140 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 168 mm (6.55 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 74 mm (2.89 ") |
| Weight | 133 g (0.29 lbs) |
| Shock proof |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.