Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1-128 (UCC/EAN-128), Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, MSI, Telepen |
| Sensor type | Laser |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Working distance | 2551 mm |
| Read rate (max) | 380 reads/s |
| Wavelength | 650 nm |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 50000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Cable length | 1.5 m |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Yellow |
| RoHS compliance | |
| Certification | EMC/RF: FCC Part15B ClassB, Part15C, CE EN301489-1-17, EN300328, EN62479, EN/IEC60825-1 (Class 1), FDA, EN/IEC60950-1, WEEE |
| Buzzer | |
| Internal memory | 2 MB |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 400 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 5400 |
| Input voltage | 3.7 V |
| Power consumption | 170 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Width | 27.5 mm (1.07 ") |
| Depth | 68.4 mm (2.67 ") |
| Height | 16.2 mm (0.63 ") |
| Weight | 27 g (0.06 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.