Back to Top
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Touch |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ear coupling | Intraaural |
| Noise canceling | |
| Noise reduction type | Active |
| Number of microphones | 6 |
| Control type | Touch |
| Battery operated | |
| Left earpiece battery capacity | 60 mAh |
| Right earpiece battery capacity | 60 mAh |
| Battery capacity (charging case) | 479 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Width | 17.1 mm (0.67 ") |
| Depth | 22.22 mm (0.87 ") |
| Left earpiece weight | 5.6 g |
| Right earpiece weight | 5.6 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 50 x 50 x 27.7 |
| Charging case weight | 40 g |
| Height | 19.2 mm (0.75 ") |
| Quick start guide | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Ear pads | |
| Manual languages | ENG |
| Quantity | 1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.