Back to Top
| Output power capacity | 1440 VA |
| Output power | 1200 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 645 J |
| Maximum current | 12 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | |
| Automatic battery test | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Short circuit |
| Auto-restart | |
| Noise level | 40 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | cUL Listed, TAA compliance, UL 1778 |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 490 mm (19.11 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 24820 g (54.72 lbs) |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 30000 g |
| ENERGY STAR, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
