Back to Top
| Output power capacity | 750 VA |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 82 V |
| Input operation voltage (max) | 144 V |
| Surge energy rating | 680 J |
| Efficiency | 96 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 150 Ah |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black, Silver |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 6 ms |
| Waveform | Pure sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 318 mm (12.4 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 15420 g (34 lbs) |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 472 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 17690 g |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
