Back to Top
| Output power capacity | 1 VA |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 459 J |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | C13 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-A |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Cold start | |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Automatic battery test | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 10 ms |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 45 dB |
| Temperature voltage compensation | |
| LED indicators | Y |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE, REACH |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 477 mm (18.6 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 28180 g (62.13 lbs) |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 31450 g |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Resource CD | |
| Rack mount kit |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
| APCRBC132 | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
