Back to Top
| Output power capacity | 1.5 VA |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 459 J |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | C13 coupler, IEC Jumpers |
| Power plug | C14 coupler |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | |
| Cold start | |
| Automatic battery test | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Surge protection | |
| Auto-restart | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 45 dB |
| Temperature voltage compensation | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 439 mm (17.12 ") |
| Height | 219 mm (8.54 ") |
| Weight | 24090 g (53.11 lbs) |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Package weight | 27230 g |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Resource CD |
| Quantity per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Sustainability certificates | Green Premium, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
