Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 680 J |
| Output voltage regulation | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-A |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 6 ms |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 41 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 7500 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CSA C22.2 NO. 107.3, FCC Part 15 Class A, NOM, UL 1778, UL 1973 |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 318 mm (12.4 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 16330 g (36 lbs) |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 472 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 18600 g |
| Quantity per pallet | 16 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
