Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 180 mm/sec |
| Maximum printing width | 80 mm |
| USB port | |
| Ethernet LAN | |
| Connectivity technology | Wired |
| Supported paper width | 80 mm |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Built-in barcodes | 1D,2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Limited, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, GS1 DataBar Truncated, GS1-128, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Cutter |
| Width | 143 mm (5.58 ") |
| Depth | 169 mm (6.59 ") |
| Height | 212 mm (8.27 ") |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45), USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.